Африканската унија го ингорира Хаг | Свет | DW | 03.07.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Африканската унија го ингорира Хаг

Хашкиот трибунал постапува „дискриминирачки“ и се занимава само со злосторствата сторени во Африка, критикува претседавачот со АФриканската унија, Жан Пинг.

default

Африканската унија ги повика земјите-членки да го игнорираат налогот за апсење на либискиот диктатор Момаер Гадафи, издаден од Хашкиот трибунал. Судот постапува „дискриминирачки“ и отвора постапки само за злосторства, сторени во Африка, се вели во изјавата на претседавачот со Африканската унија, Жан Пинг. Тој додаде дека судот во Хаг не се осврнува на злосторствата сторени од западните сили во Ирак, Авганистан и Пакистан. Портпарол на либиската влада ја поздрави одлуката.

Автор: ТТ/СН/

Редактор:Симе Недевски