АУ – Акра самит | Вести | DW | 02.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

АУ – Акра самит

*

Во главниот град на Гана почна тридневниот редовен самит на Африканската Унија. Главни теми се идејата за обединуње на Африка по угледот на ЕУ, како и кризата околу суданската јужна покраина Дарфур. „Иако Судан прифати испраќање заеднички мировни сили на ОН и на Африканската Унија, таа операција би можела да биде доведена во прашање поради недостиг на средства и политичка волја„ - порача претседавачот со АУ, Алфа Умар Кумаре. На самитот во Акра присуствуваат повеќе од 30 претседатели на африканските држави.