Атомскиот конфлик со Иран тема во ОН | Вести | DW | 22.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Атомскиот конфлик со Иран тема во ОН

*

Во атомскиот конфликт со Иран, претставници на петте вето сили во Советот за безебедност и Германија разговараа за заострување на санкциите против владата во Техеран. Разговорите во Вашингтон биле сериозни и контруктивни, соопшти американскиот државен секретар Николас Барнс. – Во петок наредната недела на маргините на Генералното собрение на ОН во Њујорк ќе се оддржи нова средба на ниво на министри за надворешни работи. ОН бараат од Иран да ги стопира активностите околу атомската програма, кои би можеле да бидат искористени во развој за нуклеарно оружје.