АСЕАН-Човекови права | Вести | DW | 20.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

АСЕАН-Човекови права

*

Лидерите на Асоцијацијата на земјите од Југоисточја Азија-АСЕАН, на годишниот самит во Сингапур донесоа повелба за заштита на човековите права и дермократија. Документот утврдува правила и принципи за десетте земји членки на блокот и предвидува формирање на посебно тело за заштита на човековите права. Самитот се одржува во сенка на контроверзите околу Мијанмар. Имено АСЕАН го отфрли барањето за суспендирање на членството на Мијанмар, по насилно задушените демонстрации во оваа земја.