Асад го предупреди Западот да не се меша во Сирија | Свет | DW | 30.10.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Асад го предупреди Западот да не се меша во Сирија

Сирискиот претседател Башар ал Асад ги предупреди западните сили да не интервенираат во неговата земја. Таков чекор би довел до земјотрес и целиот регион ќе гори, изјави Асад за британскиот весник „Сандеј Телеграф“.

default

Претседателот на Сирија Башар aл Асад

Сирискиот властодржец Башар Ал Асад упати енергично предупредување до Западот да не се меша во внатрешните работи на неговата земја во полза на опозицијата. Секоја интервенција против неговиот режим би можела да создаде нов Авганистан, изјави Асад во интервју за весникот „Сандеј Телеграф“.

Асад, како што изјави, е свесен дека западните сили во секој длучај ќе го зголемат притисокот врз неговата влада поради протестите во земјата. „Сирија меѓутоа е поинаква од останатите држави во регионот, кои беа зафатени од ’арапската пролет’ и затоа какво било мешање од страна би предизвикало земјотрес“, предупреди сирискиот претседател.

Бан апелира насилството веднаш да престане

UNO General Sekretär Ban Ki-moon

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун пак вчера, ден откако во Сирија беа убиени најмалку 36 лица побара итно запирање на воените дејствија против цивилите во земјата.

„Насилството е неприфатливо и мора веднаш да престане“, изјави портпаролот на Бан, Мартин Незирски цитирајќи го генералниот секретар на Светската Организација.

Инаку вчера во градот Хомс кој е упориште на протести дојде до судири меѓу владините трупи и армиските дезертери кои минаа на страата на опозицијата, во кои според наводи на активистите за заштита на човековите права загинале преку 40 лица, а десетици биле повредени. 

Претседателот Башар ал Асад е на власт во Сирија од 2000-та година наваму. Во протестите против него и неговиот режим кои започнаа во средината на март годинава досега загинале најмалку 3000 лица.

Автор: СН/ АТ/ ртр/ дпа/ афп

Редактор: Александра Трајковска