Арктичка снежна бура зафати делови од Европа | Панорама | DW | 26.02.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Арктичка снежна бура зафати делови од Европа

Врнежи од снег проследени со поларни температури зафатија делови од Европа за време на викендот, а продолжија и денеска. Римскиот Колосеум по подолго време осамна со снежна обвивка. На Балканот завеани патишта.

Italien Winter & Schnee in Rom | Monumento a Vittorio Emanuele II (Reuters/R. Casilli)

Центарот на Рим во снежна обвивка

Арктичката бура која ја погоди Европа, доведе до затворање на училишта во Бугарија и Романија, и проблеми во сообраќајот. Мобилизирани се илјадници дополнителни работници за надминување на состојбата.

BdT Schnee in Hamburg (picture-alliance/dpa/A. Heimken)

Снежна ноќ во Хамбург

Во Германија, на алпскиот врв Цугшпице беше забележана рекордно ниска темперура од -27 степени целзиусови за оваа зима. Во северните покраини откажани се десетици летови поради снегот и ниските температури.

Во Италија, агенцијата за цивилна заштита ја испрати армијата да ги расчистува улиците затрупани од снег во главниот град Рим, кој утрово беше речиси парализиран. Јавниот транспорт речиси е целосно запрен, иако во градот паднаа само неколку сантиметри снег.

Deutschland BdT Schloss Nymphenburg (picture-alliance/dpa/A. Gebert)

Лебед во езерото во дворецот Нимфенбург во Баварија


На Балканот, во Хрватска и БиХ, снежното невреме завеа цели региони и ги затвори патиштата. Хрватската влада ангажираше околу 1.000 војници да ги расчистуваат најтешко погодените региони.
Градовите на хрватското крајбрежје се погодени од силни ветрови кои го оневозможуваат сообраќајот кон островите. Погледнете повеќе во видеото: 

Гледај видео 01:18

Балканот завеан во снег

Во следнава галерија потсетуваме и на тоа како во минатата година зимата го држеше во костец Балканот: 

Читајте нѐ и преку апликацијата на ДВ за андроид

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама