Апсење на опозиционери во Пакистан | Вести | DW | 23.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Апсење на опозиционери во Пакистан

*

Над 30 членови на опозициијата се уапсени во Пакистан. Акцијата е насочена против партијата на поранешниот премиер Наваз Шариф како ипротив сојузот на исламски партии, велат извори од безбедносните кругови во земјата. Меѓу уапсените е и близок соработник на Шариф кој кратко по враќањето од егзил, повторно беше екстрадиран од Пакистан. Според набљудувачите апсењата се поврзани со претстојните претседателски избори закажани за 6 октомври, на кои ќе се кандидира и актуелниот претседател генералот Первез Мушараф. Претседателот кој дојде на власт во 1999 по пуч, е под голем внатрешно политички притисок.