Апел од Бан за заштита на климата | Вести | DW | 18.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Апел од Бан за заштита на климата

*

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун повика на борба против растечкото затоплување на земјината клима. На претстојната светска конференција за климата, што ќе започне по две недели на иднонезискиот остров Бали, сите земји мора да дадат согласност за значително намалување на емисиите на гасови штетни за климата, побара Бан вчера во Валенсија, при претставувањето на завршниот извештај на Светскиот совет за климата. Во него луѓето се недвосмислено обележани како одговорни за промената на климата.