Апел на Меркел околу уставот на ЕУ | Вести | DW | 12.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Апел на Меркел околу уставот на ЕУ

*

Претседателката со ЕУ, германската канцеларка Ангела Меркел упати апел до сите земји членки на ЕУ, да покажат готовност за компромис околу европскиот устав. Својот став Меркел го изнесе во текот на средбата со премиерите на Италија и Унгарија, Романо Проди и Ференц Ѓурчан како и со литванската претседателка Валдас Ада, кои ја поддржаа иницијативата на Меркел. На самитот на ЕУ наредната недела, ќе се разговара за натамошните постапки во процесот за уставот на ЕУ.