АПЕК – самит | Вести | DW | 08.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

АПЕК – самит

*

Под огромни мерки за безбедност, во Австралија почна самитот на земјите на АПЕК, Организација за азиско-тихоокеанска економска соработка. Централни теми на самитот, на кој учествуваат и американскиот претседател Џорџ Буш, рускиот претседател, Владимир Путин и кинескиот претседател, Ху Џинтао, се заштитата на климата и светската трговија. Во центарот на Сиднеј повеќе илјади луѓе вчера демонстрираа против политиката на американскиот претседател Буш во Ирак, во однос на глобализацијата и заштитата на климата.