АПЕК – Клима | Вести | DW | 06.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

АПЕК – Клима

*

Промената на климата за прв пат официјално се наоѓа и на дневнот ред на самитот на азиско пацифичкиот форум за економска соработка. Во нацрт декларацијата што денеска треба да биде усвоена во Сиднеј, меѓу другото се вели дека глобалното затоплување на климата има централна важност. САД и Австралија на средбата се обидуваат да протуркаат таква формулација што на одредени мерки ќе ги обврзува и индустриските сили во подем како што е Кина.