Анти допинг агенцијата негира грешка | Теми | DW | 20.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Анти допинг агенцијата негира грешка

Анти - допинг тестот на велосипедистот на Т - Мобајл Зинкевиц е спроведен според меѓународните стандарди.

default

Контролорите се придржувале до стандардите

Германската национална анти - допинг агенција НАДА ги отфрли шпекулациите за можна грешка при контролата на професоналаниот велосипедист Патрик Зинкевиц. Агенцијата соопшти дека контролата спорведена на 8 јуни и транспортот на пробата во лабараторија е спроведан според меѓународните стандарди.

Резултатите од оваа контрола покажаа прекумерна концентрација на недозволената супстанца ЕПО во крвта на велосипедистото на тимот на Т - Мобајл Патрик Синкевиц, по што тој беше сузпендиран, а првата и втората програма на германската телевизија го прекинаа преносот во живо на годинешниов Тур д’ Франс.

DW.COM