Антирасистички протести во Лујзијана | Вести | DW | 21.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Антирасистички протести во Лујзијана

*

Десетици илјади црнци во американскиот град Џени во сојузната држава Луизијана демонстрираа против расизмот. Причина за протестите е спорна судска постапка против шест млади црнци, кои се обвинеите за училишна тепачка во која е повреден соученик, белец. Демонстрантите бараат еднаков третман за сите граѓани пред судовите.