Антивоени демонстрации во Вашингтон | Вести | DW | 16.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Антивоени демонстрации во Вашингтон

*

Најмалку двесте лица се уапсени во синоќешните демонстрации во во Вашингтон против војната во Ирак. Илјадници демонстранти побара брзо повлекување на американските војници од Ирак и го изразија револтот против политиката на администрацијата на претседателот Џорџ Буш. Помеѓу демонстрантите се наоѓаа и поранешни војници, кои учествувале во борбите во Ирак, како и роднини на загинатите. Од почетокот на американската инвазија на Ирак во март 2003 година, загинале 3760 војници.