Анкара – тероризам | Вести | DW | 13.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Анкара – тероризам

*

Турската полиција веќе изготви фоторобот на осомничениот терорист кој го оставил минибусот со 500 кг експлозив во една повеќеспратна јавна гаража во Анкара. Напредува и целата истражна постапка, при што првите траги водат кон Курдската работничка партија ПКК. Турската полиција соопшти дека работи и на програма за обука на експерти за деактивирање на експлозивни направи поставени од припадници на терористичката мрежа на Ал Каеда.