Амро Банка – преземање | Вести | DW | 29.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Амро Банка – преземање

Троен конзорциум предводен од Ројал бенк оф Скотланд поднесе официјална понуда за преземање на холандската Амро банка. Според информации на банките, понудата од 71 милијарда евра е за 14% подобра од веќе постојната понуда на британската банка Беркли. Тројниот конзорциум има намера по купувањето да ја подели на три дела холандската Амро банка. Покрај Ројал бенк оф Скотланд, во конзорциумот учествуваат уште шпанската банка Сантандер и Фортис.