Амнести критикува | Вести | DW | 23.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Амнести критикува

Борбата против тероризмот, според сознанијата на Амнести интернешнал во многу земји е се поголема закана за кршење на човековите права и слободи. Во најновиот годишен извештај регистрирани се прекршувања во над 150 земји. Организацијата оценува и дека ситуацијата во Африка е драматична. Се констатира и големо кршење на човековите права во Кина, Виетнам, Саудиска Арабија, Ирак и Турција. Македонија е критикувана за случајот Ел Масри, а во извештајот се најдоа и инцидентите и меѓусебните напади меѓу двете најголеми албански партии во земјата, ДУИ и ДПА.