Амнести го критикува Гвантанамо | Вести | DW | 05.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Амнести го критикува Гвантанамо

Организацијата за човекови права Амнести Интернешнл ги обвини САД дека дополнително ги заостриле условите во затвореничкиот логор Гвантанамо на Куба.Тврдењата дека таму со затворениците се постапува правилно и човечки,не одговараат на вистината.80 проценти од околу 400 затвореници се наоѓаат во одделни келии,самици без речиси никаков контакт со надворешниот свет,критикува Амнести во новиот извештај.Организацијата повторно побара затворање на логорот.