Американците си одат од Сирија | Свет | DW | 12.01.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Американците си одат од Сирија

Првпат од почетокот на народниот бунт во Сирија пред десет месеци, во земјата е убиен странски новинар. САД продолжија да го повлекуваат персоналот од амбасадата во Дамаск.

default

Аматерска видео снимка од вооруженото насилство во Хомс

Искусниот француски воен репортер Жил Жакие и осуммина Сиријци загинаа од граната во градот Хомс, упориштето на протестите против режимот на претседателот Башар ал-Асад.

Gilles Jacquier

Убиениот француски новинар Жил Жакие

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон побара брза истрага за смртта на францускиот новинар, убиен во артилериски напад во Хомс

Уште еден член на набљудувачката мисија на Арапската лига размислува во меѓувреме да го прекине ангажманот, зашто не е во улога на заштита на населението. Поради тензичната ситуација во Сирија, САД продолжија да го повлекуваат дипломатскиот персонал од амбасадата во Дамаск, барајќи што е можно побргу луѓето да ја напуштат државата. Во октомври лани, Вашингтон одлучи семејствата на вработените во амбасадата да ја напуштат државата и го намали бројот на персоналот.

Автор: ЖА/СН/дв

Редактор: Е.М.Фиданоска

Реклама