Американски Самит во Монтебело | Вести | DW | 21.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Американски Самит во Монтебело

*

Во канадското место Монтебело се одржува т.н американски Самит на кој учествуваат претседателите на САД и на Мексико , Џорџ Буш и Фелипе Калдерон како и кандскиот премиер Стивен Харпер . Покрај трговските и безбедносните прашања , централна тема на Самитот , се руските претензии кон Арктикот. Такви претензии имаат и Канада но и САД кои сметата дека полагаат право на делови од Арктикот. Една американска студија пред кратко време дојде до заклучок дека на Северниот пол лежат 25 проценти од неоткриените резерви на нафта и земјен гас .