Американски извештај за ирачката влада | Вести | DW | 10.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Американски извештај за ирачката влада

*

Ирачката влада, според американски владин извештај не постигнала ниту една од целите за политички и економски реформи. Меѓу извештајот на Белата куќа најверојатно официјално ќе биде претставен пред Конресот во четврток или петок, но уште денеска се нејде во некои од институциите. Сега се очекува дебатата за повлекување на американските војници од Ирак да биде предвремено оддржана уште овој месец. Американскиот претседател Џорџ Буш повеќепати му нагласи на ирачкото раководство дека натамошната американска поддршка зависи од опсегот на реформите од страна на владата во Багдад.