Американски дипломат на разговори во Мијанмар | Вести | DW | 05.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Американски дипломат на разговори во Мијанмар

*

Еден ден по понудата за разговор од страна на воената хунта, до водачот на опозицијата во Мијанмар Аунг Сан Су Ки, претставник на американската амбасада се сретна со претсавниници на владата. Се очекува дипломатото Шери Вилароса да го пренесе негодувањето на светската јавност поради крвавото задушување на протестнотот движење. – Специјалниот претставник на ОН за Мијанмар, Ибрахим Гамбари пред Советот за безбедноста на ОН денеска треба да го поднесе извештајот за последните разговори со воената хунта и водачот на опозицијата Су Ки.