Американски војник осуден на 110 години затвор | Вести | DW | 05.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Американски војник осуден на 110 години затвор

*

Американски војник е осуден на 110 години затвор од страна на воен суд во Америка поради силување и убиство на 14 годишна Ирачанка. Во март мината година во Махмудија јужно од Багдад војниците навлегле во куќата на едно ирачко семејство, каде ги убиле родителите и сестрата пред да ја силуваат и убијат 14 годишната Ирачанка. Уште двајца други војници, се осудени на доживотна казна затвор, тие претходно ја признаа вината. Уште едно лице е осудено на 27 години затвор поради помош и задскривање на доказите за овој случај.