Американска рација во Багдад | Вести | DW | 21.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Американска рација во Багдад

*

Американските војници денеска влегоа во шиитскиот кварт Садр Сити во Багдад. Во рацијата, поддржувана од хеликоптери, дошло до престрелки во кои, како што се јавува, загинале десет лица, а повеќе од 40 се ранети. Се трагало по осомничени лица одговорни за грабнувањето американски војници меѓу минатата и оваа година. Претходно беше јавено дека американските војници северно од Багдад откриле големо депо со оружје: повеќе од 18 тони експлозив и 35 ракети.