Ал Малики во посета на Иран | Вести | DW | 08.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ал Малики во посета на Иран

*

Ирачкиот премиер Нури Ал Малики е во тридневна посета на соседен Иран. Тема на разговорите е ситуацијата во Ирак и подобрување на билатералните врски. Во меѓувреме американската армија сооппшти дека во воздушен напад во Садр Сити убила триесет лица, терористи кои соработувале со Иран. Ирачката полиција пак соопшти дека загинале само девет лица, меѓу кои имало жени и деца.