Ал Каеда одговорна за нападите во Алжир? | Вести | DW | 09.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ал Каеда одговорна за нападите во Алжир?

*

Огранокот на терористичката организација Ал Каеда за северна Африка со соопштение во интернет ја презеде одговорноста за обата самоубиствени напада во Алжир. Во вчерашниот напад врз касарна во пристанишниот град Дели беа убиени најмалку 30 луѓе, а во самоубиствениот напад два дена пред тоа во градот Батна загинаа 20 лица.