Ал Каеда – видео порака | Вести | DW | 05.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ал Каеда – видео порака

*

Лидерот на Ал Каеда Ајман ел Завахири во нова видео порака повика на напади врз институции на Западните земји ширум светот. Младите во Авганистан и во Ирак тој ги повика на џихад, света војна на муслиманите. Во пораката вториот човек во хиерархијата на терористичката мрежа на Ал Каеда бара и смена на власта во Саудиска Арабија и во Египет.

Поврзана содржина