Ал Гор ја доби Нобеловата награда за мир | Вести | DW | 12.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ал Гор ја доби Нобеловата награда за мир

*

Поранешниот американски потпретседател Ал Гор и советот за клима на ОН се добитници на нобеловата награда за мир. Норвешкиот комитет во Осло му ја додели наградата на Гор, за неговиот придонес во борбата против климатските промени. Добитниците ќе поделат паричен износ од 1,5 милиони долари.