Ал Гор-поттик за ангажман за промена на свеста за климата | Вести | DW | 13.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ал Гор-поттик за ангажман за промена на свеста за климата

*

Годинешниот добитник на Нобеловата награда за мир,Ал Гор,во иднина сака уште повеќе да се ангажира за свртување на вниманието врз опасностите од промената на климата.Во калифорнискиот град Пало Алто Гор изјави дека меѓународната заедница мора итно да реагира.Тој ќе ја користи Нобеловата награда за промена на свеста кај луѓето по ова прашање.

Поранешниот американски претседател ја доби Нобеловата награда за мир заедно со Советот за климата при ОН.Одлуката е поздравена во цел свет.Германската канцеларка Ангела Меркел ја поздрави како важен чекор кон заштитата на климата.