Али Бабаџан ја потврди намерата на Турција | Вести | DW | 28.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Али Бабаџан ја потврди намерата на Турција

*

Турскиот министер за надворешни работи Али Бабаџан ја потврди намерата на неговата влада, ако е потребно да употреби и воена сила против курдските бунтовници во Северен Ирак. Постои дипломатски пат за решавање на конфликтот, но и воен рече Бабаџан по средбата со иранскиот министер за надворешни работи Манухер Мотаки. Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад повика на мирно решавање на курдскиот конфикт. Мора да се преземат мерки против терористичките активности на Курдската работничка партија, но употребата на армијата не е единственото решение, истакнал Ахмадинеџад во Техеран. Турција се заканува дека ќе навлезе во Северен Ирак, доколку Багдад не може да ги сопре нападите на курдските бунтовници од своја територија.