Алијансата жали поради смртта на недолжни цивили | Вести | DW | 23.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Алијансата жали поради смртта на недолжни цивили

*

НАТО изрази жалење поради смртта на 25 цивили при воздушен напад на силите на Алијансата во Авганистан. Генералниот секретар на НАТО Јаап Де Хооп Шефер најави спроведување истрага за инцидентот. Тој истовремено ги обвини талибанските бунтовници во Авганистан дека ги злоупотребуваат цивилите како жив штит . Нападот што беше изведен во провинцијата Хелбанд имаше за цел позиции на Талибанците и притоа покрај цивилите биле убиени уште 20 бунтовници.