Алжир – насилство | Вести | DW | 08.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Алжир – насилство

*

Во Алжир се случи втор бомбашки напад во рок од неколку дена. Во градот Делис на исток на земјата еден бомбаш самоубиец активирал експлозив во близина на касарна. Притоа загинале најмалку 17 лица, а повредени се околу 30. Во четвртокот, во самоубиствен напад врз конвој со возила на алжирскиот претседател, Абделазис Бутефлика, загинаа повеќе од 20 лица.