Алжир-бомбашки напад | Вести | DW | 11.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Алжир-бомбашки напад

Во бомбашки напад врз зградата на кабинетот на алжирскиот премиер Абделазиз Балкадем според првичните информации загинале најмалку 9 лица . Балкадем кој минал неповреден го означи нападот како терористички акт. Нападот веројатно бил изведен со автомобил бомба . Сеуште не е познато кои се извршителите и мотивите за нападот .

Во друг напад врз една полициска патрола во Алжир што се случи речиси истовремено како и првиот загинаа осум лица.