Алжир – атентат | Вести | DW | 07.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Алжир – атентат

*

Атентатор самоубиец вчера однесе во смрт најмалку 15 лица при бомбашкиот напад на истокот од Алжир. Повеќе од 70 лица при тоа се повредени. Според извештаите на алжирските медиуми, атентаторот го активирал експлозивот во маса луѓе кои го чекале претседателот на државата Абделазиз Бутефлика во градот Батна. Тој најостро го осуди нападот и ги обвини исламските бунтовници во земјата дека стојат зад него. Бутефлика истовремено нагласи дека нема никогаш да ја напушти политиката на национално помирување.