Албанскиот претседател во посета на Македонија | Вести | DW | 29.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Албанскиот претседател во посета на Македонија

*

Денеска во посета на Македонија претстојува албанскиот претседател Бамир Топи . Тој на средбата со својот колега домаќин Бранко Црвенковски што се одржува во вилата Билјана во Охрид разговара за билатералната соработка , состојбата во регионот, евроинтегративните процеси и очекувањата на двете земји да добијат покана за членство во НАТО наредната година . Инаку денеска во центарот за обука Пепелиште се одржува воена вежба на специјалните единици на македонската , албанската и хрватската армија. Вежбата е дел на практичните форми на обука и заедничка соработка во рамките на јадранската повелба.