Албанија – претседател | Вести | DW | 21.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Албанија – претседател

*

Нов претседател на Албанија е Бамир Топи, потпретседател на владеачката Демократска партија. Во кусото обраќање по изборот, тој изјави дека земјата ќе ги продолжи почнатите реформи на пат кон ЕУ и НАТО. Церемонијата на свечено прогласување на Топи за претседател на Албанија ќе се одржи в понеделник.