Албанија – претседател | Вести | DW | 21.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Албанија – претседател

*

Нов претседател на Албанија е Бамир Топи, потпретседател на владеачката Демократска партија. Топи доби 85 гласови од пратениците во албанскиот парламент. Во кусото обраќање по изборот, тој изјави дека земјата ќе ги продолжи почнатите реформи на пат кон ЕУ и НАТО. Церемонијата на свечено прогласување на Топи за претседател на Албанија ќе се одржи в понеделник.