Акција против вахабистите,еден загинат | Вести | DW | 20.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Акција против вахабистите,еден загинат

Специјалното обвинителство за борба против организираниот криминал го презеде предметот против вахабиите осомничени за организирање тероризам на просторот на Нов Пазар.Во акции на српската полиција денеска утрото загина Исмаил Прентиќ,означен како водач на терористичката група, ранет е уште еден нејзин член,а уапсени се осуммина.Членовите на терористичката група фрлиле бомба и пукале врз полицијата.

На 17 март во близина на Сјеница српската полиција откри камп на вахабиите при што уапси четворица членови на ова радикално исламистичко движење.