Акција на израелската војска на Западниот брег | Вести | DW | 27.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Акција на израелската војска на Западниот брег

Двајца Палестинци се убиени во денешната акција на израелската војска во Западниот брег. Жртвите биле припадници на бригадите Ал Акса, военото крилои на Фатах. Израелската армија се уште не изгела со објаснување за акцијата. Во меѓувреме американската министерка за надворешни Кондолиза Рајс денеска во Ерусалим изјави дека има можност за соработка на Израел со новата палестинска влада на национално единство. Таа најави дека палестинскиот и израелскиот лидер ќе се состануваат на секои две недели што ќе бидат почетни разговори за изградба на меѓусебната доверба.