Акција за ослободување на заложниците - Јужнокорејци | Вести | DW | 22.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Акција за ослободување на заложниците - Јужнокорејци

*

Во тек е воена акција на авганистанските безбедносни сили и странските трупи за ослободување на киднапираните 23-ца Јужнокорејци. Трупите опколија едно село во провинцијата Гасни. Претставник на министерството за одбртана во Кабул рече дека е познато каде се наоѓаат заложниците.

Претставник на радикално-исламските Талибанци, во чии раце веќе неколку денови се заложниците, од кои 15 се жени, се закани со нивна смрт, ако до денеска навечер не бидат ослободени сите исламисти затворени во Кабул.