Акин прв добитник на наградата „Лукс“ | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Акин прв добитник на наградата „Лукс“

*

Германскиот режисер од турско потекло Фатих Акин е прв добитник на филмската награда на Европскиот парламент. Наградата му е доделена за филмот „На другата страна“, германско-турска љубовна и семејна приказна. Нововостановената награда „Лукс“ се доделува за филмови кои се занимаваат со темата интеграција.