„Аквариум“ на глава како корона-заштита | Теми | DW | 19.09.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

„Аквариум“ на глава како корона-заштита

Ноќниот живот во Токио е еден од главните кластери за ширење на коронавирусот во јапонската престолнина. Градските власти во повеќе наврати ги заоструваа и ги опуштаа рестриктивните мерки за баровите и рестораните. Еден бар во Токио најде начин како да се справи со ваквата неизвесност, која го чинеше 80 проценти од приходите...

Гледај видео 00:57

Секој гостин кој доаѓа во овој бар во јапонскиот главен град, добива своевиден „аквариум“ кој мора да го носи на главата во текот на целиот престој во барот. Акрилните конуси треба да ги заштитат гостите од коронавирусот. Барот повторно беше отворен  кон крајот на јуни, но загуби околу 80% од своите приходи бидејќи клиентите се претпазливи поради ризиците од Ковид-19. 


 

Прочитај го и ова