Автобуска несреќа | Вести | DW | 19.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Автобуска несреќа

*

Во една од најтешките сообраќајни несреќи во последниве години во Германија, на автопатот Дрезден-Магдебург, загинаа 13 лица, додека повеќе од 30 се повредени, некои од нив тешко. Несреќата според полицијата, се случила кога еден невнимателен возач на камион удрил во автобус и го превртел. Во автобусот со 49 патника, се наоѓала група сениори од Северна Рајна Вестфалија на пат кон Дрезден. Против возачот на камионот е поведена истрага.