Австрија се надева на брзо решение за името | Македонија | DW | 08.07.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Австрија се надева на брзо решение за името

Австрија сака да ја види Македонија како забрзано се приближува кон ЕУ, а Грција убедува дека е подготвена за договор, на кој се работело. Шефовите на дипломатии на Австрија и Грција разговарале и за Македонија.

default

Австрискиот министер за надворешни работи Михаел Шпинделегер

„Австрија верува дека Македонија треба со брзи чекори да се приближи до ЕУ. Затоа, Австрија се надева и на брзо решение за името“, забележува за Дојче веле портпаролот на министерството за надворешни работи во Виена, Александар Шаленберг. На вчерашната средба на грчкиот министер за надврешни работи, Ставрос Ламбринидис со неговиот австриски колега, Михаил Шпинделегер, неколку минути се зборувало и за македонско-грчкиот спор.

Griechenland neuer Außenminister Stavros Lambrinidis

Шефот на грчката дипломатија Ставрос Ламбринидис

Грчкиот министер информирал за подготвеност да се дојде до договор и дека се работи на постигнување решение за спорот.

На прес – конференцијата по состанокот, Шпинделегер потсети дека Австрија и Грција заеднички бараат од ЕУ да се постави временска рамка за прием на земјите од Западен Балкан во Унијата. Ламбринидис додаде дека приемот на земјите од регионот е суштински за мирот и стабилноста на Балканот и Европа. „Ние ќе дадеме се што е во наша моќ да не запре процесот на проширување“, убедуваше Ламбринидис.

Автор: Александар Методијев

Редактор: Симе Недевски

Поврзана содржина