Австриската полиција упаси тројца осомничени за тероризам | Вести | DW | 13.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Австриската полиција упаси тројца осомничени за тероризам

*

Австриските власти по неколкумесечно следење, уапсија три лица осомничени за тероризам. Осомничените исламисти, двајца мажи и една жена продуцирале видео порака која ја емитувале на интернет со закани за Германија и Австрија., изјави австрискиот министер за внатрешни работи Гинтер Платер. Во пораката се бара од двете земји да ги повлечат своите војници од Авганистан

„ Мерките што беа преземени во последните месеци покажа дека лицата се поврзани со терористичката мрежа на Ал Каеда„ изјави Платер