Австралија, уапсен осомничен за нападите во Велика Британија | Вести | DW | 16.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Австралија, уапсен осомничен за нападите во Велика Британија

*

Австралиските имиграциони власти го затворија, Мохамед Ханиф индискиот доктор, осомничен за поврзаност со обидот за напад со автомобил бомби во Лондон. Министерот за имиграција Кевин Ендрјус потврди дека Ханиф бил уапсен неколку часови откако бил ослободен со кауција. Неговата работна виза е поништена поради поврзаност со криминални активности. Индискиот доктор, кој пред една година во Австралија пристигнал од Велика Британија, на еден од осомничените му ја дал својата картичка од мобилен телефон, која полицијата ја пронајде во џипот кој влета во аеродромот во Глазгов, Шкотска