Австралија – Ирак - војници | Вести | DW | 05.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Австралија – Ирак - војници

*

Австралија за сега нема да ги намалува, ниту пак повлекува воените сили стационирани во Ирак. Ова го изјави премиерот Џон Хауард на заедничката прес конференција со американскиот претседател Џорџ Буш во Сиднеј. Како еден од најблиските сојузници на САД во Ирачката војна, Автстралија во моментов има стационирано 1.600 војници во Ирак. Буш престојува во Сиднеј по повод самитот на азиско-пацифичкиот економски форум.