Аврамопулос и Бан Ки Мун за спорот за името | Македонија | DW | 24.09.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Аврамопулос и Бан Ки Мун за спорот за името

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун синоќа разговарале за прашањето за името на Македонија.

Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, соопшти грчкото МНР.

Според пишаната изјава објавена на сајтот на грчкото МНР, Аврамопулос му објаснил на Бан Ку-Мун „како стојат работите денес и зошто не се продолжува во насоката што сите ја посакуваат, во рамките на процесот што се одвива под покровителство на ОН“.

„Јасно е дека тоа не е поради Грција. Ние ја истакнавме потребата што е можно побрзо да се одговори на преземените иницијативи со целосна почит кон историјата на нашата земја. Од друга страна, изнаоѓање решение ќе биде во интерес на стабилноста, мирот и соработката во овој чувствителен дел на Европа“, се наведува во изјавата на Аврамопулос.