Авион се урна во предградие на Манила | Свет | DW | 10.12.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Авион се урна во предградие на Манила

Во несреќата има најмалку 13 загинати. Пожарот зафатил сиромашен кварт

default

Авионот се урнал во сиромашен кварт во Манила

Најмалку 13 лица, меѓу кои две деца загинаа денеска кога мал авион се урна во близина на зградата на училиште во едно предградие во филипинскиот главен град Манила, изјавија претставници на локалниот Црвен крст.

Авионот побарал локација за итно слетување, кусо по полетување од аеродромот во Манила за островот Минданао.

За време на несреќата во училиштето не се одржувала настава.

Локалните власти велат дека стотици луѓе останале без своите домови, откако пожарот од експлозијата на авионот ја зафатил речиси целата околна населба во сиромашното предградие на Манила. Десетици луѓе се повредени во несреќата, а неколкумина се водат како исчезнати.

Автор: БГ/ап

Редактор: ЕМФ

Реклама