Авион се урна во населба во Карачи | Свет | DW | 22.05.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Авион се урна во населба во Карачи

Патнички авион со веројатно повеќе од сто патници и членови на екипажот се урна во густо населена населба во градот Карачи.

Во авионот кој денеска се урна во Карачи, според досегашните сознанија имало 99 патници и 8 членови на екипажот, соопшти портпарол на воздухопловните власти во Пакистан. На снимките од местото на несреќата се гледаат црни облаци од чад кои се издигаат над густо населена населба.

Патничкиот авион на авиокомпанијата ПИА (Pakistan International Airline) доаѓал од Лахоре, вториот по големина град во земјата. Агенциите јавуваат дека се урнал непосредно пред слетувањето. Урнати се неколку објекти. Еден очевидец тврди дека авионот кружел три пати над населбата пред да се урне. Според наводи на пакистанската армија, членови на специјалните сили стигнале на местото на несреќата за да им пружат помош на спасувачките екипи.

Symbolbild Pakistan Absturz eines Flugzeuges in Karachi (AFP/F. Naeem)

Авиокомпанијата ПИА соопшти дека авионот доаѓал од Лахоре

По паузата поради корона-кризата, авиосообраќајот во Пакистан беше повторно воспоставен пред неколку дена. Поради претстојниот празник Рамазан Бајрам во моментов многу луѓе патуваат до своите родни места во Пакистан.

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама